Więcej tablic "STOP Zły kierunek" na polskich drogach

Więcej tablic "STOP Zły kierunek" na polskich drogach

Już w pierwszej połowie marca GDDKiA postawi kolejne tablice informacyjne z ostrzeżeniem przed wjazdem pod prąd. W ubiegłoroczne wakacje ustawiono próbnie pierwsze 10. Mowa o dużych żółtych tablicach z napisem "STOP Zły kierunek" i symbolem dłoni z piktogramem znaku zakazu wjazdu. Takie rozwiązanie jest już stosowane w Austrii, Niemczech, Słowacji i Chorwacji. Podobne tablice można znaleźć jeszcze w kilku krajach - mogą różnić się napisem, chociaż "zły kierunek" pojawia się najczęściej.

Tablice informacyjne w innych krajach

Od lewej: tablica stosowana w Chorwacji, Niemczech, Austrii, Słowacji

Warto wspomnieć, że ustawione tablice informacyjne nie są znakami drogowymi. Mają służyć jako wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu. Umieszczanie znaków drogowych reguluje tzw. "czerwona książka", która jest rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2311 z późn. zm.).

GDDKiA postawi aż 111 nowych tablic ostrzegających przed wjazdem pod prąd. Skąd taka decyzja? Ponieważ wciąż zdarzają się przypadki poruszania się po drogach szybkiego ruchu w złym kierunku. Nie pomagają nawet odpowiednie znaki drogowe oraz układ jezdni wymuszający prawidłową jazdę. Kierowcy, którzy łamią przepisy, stwarzają ogromne zagrożenie dla siebie i innych. Z analizy przeprowadzonej w 2017 roku wynika, że najczęstszymi przyczynami jazdy pod prąd jest nieznajomość przepisów ruchu drogowego i niestosowanie się do nich, chęć uniknięcia opłaty za przejazd odcinkiem płatnym, źle wybrany kierunek ruchu na MOP oraz prowadzenie pojaudy pod wpływem alkoholu.

Nowe tablice pojawią się w kilkudziesięciu lokalizacjach, zarówno w obrębie węzłów jak i MOP-ów. Zostaną ustawione m.in. na autostradowych węzłach Łódź Górna i Piątek na A1 oraz Stryków i Zgierz na A2. Pozostałe dotyczą węzłów na drogach ekspresowych lub MOP-ów:

  • S1 - Bielsko-Biała Lipnik, Żywiec Soła i Zwardoń,
  • S2 - Patriotów w Warszawie,
  • S3 - Myślibórz, Gryfino, Pyrzyce, Skwierzyna i Gorzów Wielkopolski Południe,
  • S5 - Czerniejewo,
  • S6 - Gdynia Chylonia, Gdańsk Osowa i Kowale,
  • S7 - Barcza, Kielce Południe, Jaworznia, Skarżysko Północ i Powierz oraz na MOP-ach Ostróda, Grabin, Olsztynek, Lutek i Pawliki,
  • S8 - Sieradz Południe, Jakubów, Tomaszów Mazowiecki Południe, Studzianki, Paszków, Wypędy, Mszczonów Północ, Zambrów Zachód i Kołaki,
  • S10 - Wałcz Północ, Wałcz Zachód i Witankowo,
  • S11 - Kórnik Północ, Kórnik Południe, Gądki, Koninko, rondo Strugi i Szczecinek Śródmieście,
  • S12 - MOP-y Markuszów, Piaski Zachód,
  • S17 - MOP Niwa Babicka i Sarny,
  • S19 - Kock Południe i Kock Północ,
  • S52 - Jasienica, Bielsko-Biała Wapienica, Bielsko-Biała Francuska
  • S74 - Kielce Zachód.

Jak się zachować, gdy już popełnimy błąd?
Pod żadnym pozorem nie próbować samodzielnie zawracać! Powoduje to dodatkowe zagrożenie dla nas samych i innych uczestników ruchu. GDDKiA zaleca, by bezzwłocznie zatrzymać się w bezpiecznym miejscu - najlepiej na pasie awaryjnym i włączyć światła awaryjne. Następnie opuścić pojazd z zachowaniem szczególnej ostrożności i schronić się za barierą ochronną. Należy powiadomić służbę drogową lub policję, by pomogli nam bezpiecznie opuścić drogę.

Mapa Polski z lokalizacjami ustawienia tablic STOP zły kierunek

Mapa Polski z naniesionymi lokalizacjami ustawienia tablic informacyjnych STOP Zły kierunek

Źródło zdjęć: GDDKiA

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl