Organizacja i kierowanie ruchem drogowym

Organizacja i kierowanie ruchem drogowym

Kiedy statystyczny kierowca myśli o sterowaniu ruchem drogowym, zwykle przychodzi mu do głowy oczywiście sygnalizacja świetlna, znaki czy policjant wyznaczający odpowiednią kolejność przejeżdżających pojazdów. Zapomina się natomiast o wielu pomniejszych metodach, dzięki którym na drodze panuje ład i odpowiednie bezpieczeństwo. Wiele z nich (na przykład słupki U-1a i U-1b) ma też wymiar informacyjny, co nie jest bez znaczenia podczas wypadków czy innych losowych zdarzeń na drodze. Kiedy mówimy o elementach infrastruktury drogowej, które wpływają na zmniejszenie korków lub, co ważniejsze, przyczyniają się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa, to okazuje się, że sposobów na kierowanie ruchem jest znacznie więcej. Można wskazać m.in. ogranicznik skrajni U-21, szerzej znany pod inną nazwą: tablica kierująca U21. Obie nazwy jednoznacznie wskazują na przeznaczenie tego rozwiązania. Wykorzystywane jest do oznaczenia ograniczonej krawędzi jezdni, czyli np. zwężenie pasa, po którym poruszają się samochody, pasa awaryjnego czy załamania w planie pasa ruchu. Informacje przekazywane są przez poprzeczne paski, których kąt nachylenia wskazuje kierowcom odpowiedni kierunek. Właśnie dlatego możemy wyróżnić skrajnie prawe czy lewe, oklejone z jednej lub z dwóch stron. Wykonuje się je w taki sposób, aby były odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Tablice kierujące będące częścią asortymentu sklepu DROGBIT charakteryzują się wysoką jakością, więc rzadko się łamią, co nieraz zdarza się w przypadku tańszych odpowiedników. Skrajnie wyposażone są w specjalny trzpień na samej górze, dzięki czemu można montować na nich światła ostrzegawcze (U-35) lub fale świetlne.

Słupki i pachołki drogowe – nośniki cennych informacji

Słupki oraz pachołki to bardzo często widywane obiekty na drodze. Pachołki drogowe zwykle sugerują kierowcom zbliżanie się do robót drogowych, świeżo malowanego pasa na jezdni czy jej fragmentu, który został chwilowo wyłączony z ruchu. Często korzysta się z nich podczas organizacji motoryzacyjnych imprez, gdzie pachołki wytaczają tor, po którym mogą poruszać się samochody. Instruktorzy jazdy natomiast zwykle sięgają po to rozwiązanie podczas uczenia kursantów podstawowych manewrów na placu. Na szczęście, jeśli chodzi o pachołki drogowe, cena jest atrakcyjna, a asortyment duży – można także zdecydować się na specjalistyczne rozwiązania, przeznaczone np. na autostrady czy dla transportów nienormatywnych. Wierzymy, że w sklepie DROGBIT, każdy klient znajdzie satysfakcjonującą propozycję. Nieco inną funkcję w drogowej infrastrukturze pełnią słupki chodnikowe. O ile pachołki zwykle odgrywają przede wszystkim informacyjną rolę, o tyle te ostatnie są również formą ochrony. Najczęściej można je zobaczyć przy ruchliwych drogach, gdzie samochody potrafią poruszać się z dużą prędkością oraz tam, gdzie występują trudności z parkowaniem. W takich miejscach istnieje konieczność zabezpieczenia obszarów, na które auta nie mogą wjechać. Poza tym, dzięki temu rozwiązaniu przechodnie korzystający z chodników mogą być pewni, że są skutecznie odgrodzeni od pędzących pojazdów. Podobnie rzecz się ma na parkingach, gdzie słupki parkingowe wyraźnie dzielą obszar dla aut od miejsc, w których mogą poruszać się piesi. Nawet jeden widoczny słupek U-12c jest skuteczną informacją zarówno dla kierowców, jak i przechodniów. Warto wspomnieć o jeszcze jednym wariancie, jakim są słupki elastyczne. Stosuje się je przede wszystkim w przestrzeni miejskiej, gdzie nie ma potrzeby korzystania ze stalowych słupków, np. w parkach, czy innych obszarach, które muszą być odpowiednio wydzielone. Słupki elastyczne są również doskonałym rozwiązaniem tam, gdzie należy zablokować ruch samochodów, ale należy pozostawić wjazd dla służb (karetka, straż pożarna, policja). Pojazdy uprzywilejowane mogą wówczas przejechać nad słupkiem, zginając go, ale nie uszkadzając ani pojazdu, ani elastycznej blokady

Strzała świetlna – doskonały informator na drodze

W kwestii tymczasowej organizacji ruchu drogowego oraz kierowania nim nie można zapomnieć o strzałach świetlnych. Rozwiązanie to doskonale informuje zbliżających się kierowców o konieczności zmiany pasa lub wskazuje kierunek jazdy podczas ograniczonej widoczności, sprawdza się też podczas konieczności wyminięcia znajdującej się na drodze przeszkody. Strzała świetlna może być montowana nie tylko na tablicach, ale również na przyczepach, pojazdach i barierach, co znacząco ułatwia umieszczanie ich na drodze. Stosowana kiedyś powszechnie strzała halogenowa została już dawno zastąpiona przez rozwiązania oparte o diody LED. Najczęściej stosuje się wersje 8, 15 oraz 22 lampowe (LP 8, LP 15 i LP 22). Strzały świetlne są prostym i zarazem bardzo skutecznym sposobem na zabezpieczenie miejsca prac drogowych oraz informowania kierowców o zbliżającym się miejscu niebezpiecznym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl