Lampy drogowe jako niezbędny element systemu zabezpieczenia robót drogowych

Lampy drogowe jako niezbędny element systemu zabezpieczenia robót drogowych

Lampy drogowe jako niezbędny element systemu zabezpieczenia robót drogowych

Roboty drogowe mają za zadanie między naprawę nawierzchni, poszerzenia dróg czy budowania zupełnie nowych połączeń drogowych. W skrócie, mają za zadanie finalnie ułatwić życie kierowcom, chociaż podczas ich trwania potrafią skutecznie utrudnić funkcjonowanie na drodze. Takie prace wiążą się także z większym niebezpieczeństwem na tych odcinkach - poprzez zwężenia, zamianę jezdni z jedno na dwukierunkowe czy zamknięcie całych pasów. Dlatego miejsca robót drogowych powinno się odpowiednio oznaczyć. Służą do tego między innymi lampy drogowe. W tym artykule przybliżymy ich funkcje i rodzaje.

Lampy drogowe zmierzchowe i całodobowe, kiedy jakich używać?

lampa-drogowa-zmierzchniowa

 

 

Lampa drogowa całodobowa. Jak sama nazwa wskazuje, służy do zabezpieczenia miejsca robót drogowych lub innych prac przez całą dobę. Nie ma ona charakterystycznego czujnika zmierzchowego, działa zarówno w dzień, jak i w nocy. Siła światła lamp całodobowych to od kilkudziesięciu do kilkuset kandeli (cd). Zazwyczaj są to lampy dwu bateryjne, ze względu na większe zużycie energii. Lampy całodobowe używane są przede wszystkim na drogach wyższych kategorii (autostrady, drogi ekspresowe, drogi krajowe) oraz w miejscach szczególnie niebezpiecznych.

 

 

Lampa drogowa zmierzchowa. Lampa ta zaczyna działać dopiero po zapadnięciu zmierzchu. Posiada specjalny czujnik, który automatycznie włącza lampę, kiedy zapada zmrok. Nikt nie musi jej włączać, zrobi to sama, nawet kiedy ekipy drogowej nie ma już na miejscu. Siła światła lampy zmierzchowej jest dużo niższa (zazwyczaj kilka - kilkanaście kandeli)  - nie musi ona być widoczna w dzień. Dzięki temu ma ona dużo mniejszy apetyt na energię - słabsze światło i praca tylko w nocy sprawia, że lampy zmierzchowe działają dużo dłużej niż całodzienne.
lampa-drogowa-całodobowa

Lampy drogowe jednostronne i dwustronne 

lampy-drogowe

Lampy drogowe jednostronne służą do zabezpieczenia miejsc, gdzie pojazdy mogą nadjeżdżać tylko z jednej strony, czyli na ulicach jednokierunkowych lub kiedy za lampą umieszcza się inny sprzęt. Jak chociażby różnego rodzaju pojazdy do remontu nawierzchni. Lampy dwustronne natomiast mają za zadanie ostrzegać użytkowników dróg nadjeżdżających z obu stron. Jeśli nie wiadomo, jaką lampę zastosować - zawsze bezpieczniej jest użyć lampy dwustronnej, która jest bardziej uniwersalna. 

Gdzie można zamontować lampy drogowe?

Lampy drogowe można kupić z różnego rodzaju mocowaniem. Najpopularniejsze to takie z uchwytem na tablicę kierującą, czy na ograniczniku skrajni drogi. Są jednak dostępne także takie, które można zamontować na zaporach drogowych, rurach lub ogrodzeniach (potrzebny jest wtedy uchwyt o większej średnicy). Użycie konkretnego rodzaju uchwytu zależy od danej sytuacji. Na przykład przypadku ogrodzonych miejsc robót warto wybrać taką lampę drogową, którą można umieścić na ogrodzeniu. Lampę drogową można też umieścić na pachołku drogowym. W tym przypadku sprawdzi się specjalny uchwyt, lub lampa drogowa na pachołek Conestar

lampy-drogowe-na-pacholki

Kolor światła lamp drogowych - w zależności od ich przeznaczenia i miejsca zastosowania 

lampa-drogowa

Lampy drogowe oferują dwa podstawowe kolory światła - żółty (pomarańczowy, bursztynowy) oraz czerwony. 

Ten drugi, słusznie kojarzy się ze światłem stopu - należy go stosować we wszystkich miejscach, gdzie należy się zatrzymać ze względu na niebezpieczeństwo. Lampy czerwone stosuje się na przykład na końcu miejsca przeprowadzania robót drogowych, montowane na zaporach U-20 b, aby ostrzec kierowców, że nie powinni jechać dalej.

Lampy żółte, zdecydowanie popularniejsze, można przyrównać do samochodowych kierunkowskazów. Swoim migającym światłem sygnalizują, że należy ominąć dane miejsce. Niekiedy stosuje się je także w wersji zsynchronizowanej - tzw fale świetlne, zwane też systemami światła kierującego. Widząc na drodze migające, żółte światło od razu wiadomo, że zbliżamy się do miejsca, które trzeba ominąć. 

Dlaczego lampy drogowe są przydatne przy poprawnej organizacji ruchu drogowego?

Lampy drogowe przydają się w różnych sytuacjach. Przede wszystkim ostrzegają kierowców o pracach drogowych. Używa się ich jednak także na miejscach wypadków i budów. Pełnią one niezwykle ważną funkcję, gdyż dzięki nim, uczestnicy ruchu drogowego odpowiednio wcześniej dowiadują się o utrudnieniu i mogą się na to przygotować, unikając dzięki temu kolizji. Lampy drogowe to przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze. Jeśli nie wiedzą Państwo, jaką lampę wybrać - zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. 

lampa-na-pacholek-conestar
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl