Odblaskowe urządzenia bezpieczeństwa ruchu

Odblaskowe urządzenia bezpieczeństwa ruchu

Odblaskowe urządzenia bezpieczeństwa ruchu

Bezpieczeństwo ruchu drogowego gwarantują nie tylko znaki, ale też dodatkowe urządzenia, które powinny być dobrze widoczne w każdych warunkach. O ile w pogodny dzień kierowcy, rowerzyści czy piesi łatwo dostrzegą oznakowanie, o tyle w nocy lub podczas opadów ich uwagę zwracać muszą elementy odblaskowe, koniecznie prostokątne lub koliste. Wymogiem jest też to, że odblaski przy oświetleniu światłami drogowymi po zmroku powinny być dostrzegalne z odległości minimum 150 m. Refleksyjny materiał na powierzchni urządzenia występuje w różnych kolorach – białym, czerwonym, żółtym lub czarnym.

 

Tablica kierująca

 

 

Tablica kierująca U-21 z folią odblaskową

Tablice kierujące stawia się przy robotach w pasie drogowym w celu oznaczenia zwężeń lub załamań w planie krawędzi jezdni. Inne funkcje urządzenia to określenie pasa awaryjnego oraz zawyżonego, zaniżonego lub zajętego pobocza. Odblaskowa tablica kierująca U-21 jest dostępna w dwóch wersjach – może być pokryta folią I lub II generacji. Pierwszy rodzaj powłoki charakteryzuje cienkość i gładka powierzchnia. Folia odblaskowa II generacji jest ponad dwa razy grubsza, a dodatkowo wyróżnia się strukturą plastra miodu, dzięki czemu cechuje ją większa trwałość i widoczność. Warto podkreślić, że tablica kierująca powinna być całkowicie pokryta powłoką odbijającą światło lub zawierać elementy refleksyjne o barwie zgodnej z kolorem tła.

 

Odblaski na pachołkach drogowych

Zwężeniu pasa ruchu służą również pachołki drogowe, które można wykorzystać też w innym celu – na przykład do oznaczenia świeżo malowanych linii poziomych czy wyznaczenia pasów manewrowych lub miejsc parkingowych. Elementem odbijającym światło nie jest w tym przypadku folia, lecz specjalna farba z refleksyjnymi mikrokulkami. Istnieje kilka cech, na które należy zwrócić uwagę, wybierając odblaskowe pachołki drogowe – cena modelu zależy bowiem od jego wysokości oraz rodzaju podstawy. Najdroższe urządzenia mają nawet metr wysokości oraz ciężki gumowy spód, który doskonale stabilizuje pachołek.

odblaski na pachołkach
 

 

 

 

 

Bariery drogowe – odblaskowe lub z taśmą

Odblaskowe mogą być także oddzielające np. jezdnie od chodnika bariery drogowe w kolorze biało-czerwonym lub żółto-czarnym. W ich przypadku światło odbija biała lub czarna folia, zwykle pierwszej generacji. Jeśli bariera nie ma takiego udogodnienia, zawsze można ją ulepszyć za pomocą odblasków lub taśmy dostępnej w postaci rolki z elementami mocującymi dołączonymi do zestawu.

W folię refleksyjną wyposażone są również zapory drogowe służące między innymi do wygradzania robót drogowych, a także zabezpieczająca osłona stawiana w potencjalnie
niebezpiecznych punktach drogi. Elementy odblaskowe stosuje się także na parkingach – zawierają je separatory parkingowe czy blokady umożliwiające rezerwację miejsca. Dobrym przykładem są też słupki pomagające kierowcom jechać bezpiecznie – modele krawędziowe ułatwiają znajdywanie skrzyżowań, a prowadzące służą zwiększeniu orientacji względem szerokości drogi, jej przebiegu oraz łuków poziomych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl